10 lat temu wydawało się, że nie ma tu nic. Teraz jest – Folkowisko!
A dzięki niemu odkryliśmy prawdziwe skarby, które były tu od zawsze – bogactwo kultury Roztocza, wspaniałych, zdolnych ludzi, piękne krajobrazy. I to właśnie chcemy pokazać Wam, zabierając w podróż pełną muzyki, sztuki, literatury i dobrej zabawy.
Co roku, w cztery lipcowe dni wioska licząca 12 domów – staje się kulturalną stolicą pogranicza. Dzieje się tak niezmiennie od 2011, gdy po raz pierwszy otworzyliśmy bramy Chutoru Gorajec dla festiwalowiczów. Corocznie wybieramy oryginalny motyw przewodni, wokół którego budujemy każdą edycję imprezy. Dotąd opowiadaliśmy między innymi o kulturze polskiej, ukraińskiej i żydowskiej, chłopskości, roli kobiet na wsi (Kultura jest Babą), lokalnych wierzeniach (Cuda Wianki), migracjach i podróżach (Wielka Wędrówka), duchu wschodu (Na Wschód) czy tradycji lirnicznej (Dziady).
Nasze korzenie
Folkowisko wyrasta z tradycji sztuki i rzemiosła Roztocza Wschodniego – miejsca zamieszkałego historycznie przez Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców i wiele innych etnosów. Lokalne rzemiosła, zabytki, melodie, smaki i historie kierunkują nasze wybory programowe. O regionie i jego specyfice więcej przeczytasz tutaj.
Muzyka
Od 2011 roku ściągamy do Gorajca najciekawsze zespoły muzyczne, które nawiązują do ludowości i naszych motywów przewodnich. Grali dla nas między innymi Kapela ze Wsi Warszawa, Pablopavo i Ludziki, Stasiuk i Haydamaky, R.U.T.A., Jacek Kleyff, Karolina Cicha, Dagadana, Żywiołak, Hańba, Tadirindum, Kirszenbaum, Kuba Blokesz i fantastyczne zespoły z zagranicy jak Vuraj, Dzieciuki (Białoruś), Joryj Kłoc, Lirwak i Lemko Bluegrass Band (Ukraina), Katarina Malikova (Słowacja), Ogenj (Chorwacja).
Warsztaty i spotkania
Na Folkowisku lubimy, gdy wiele się dzieje! Dlatego zachęcamy wszystkich naszych gości do aktywnego udziału i uczenia się, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności w ramach warsztatów, przede wszystkim umiejętności ludowych, ale nie tylko. Istotni są dla nas ludzie stąd, z Roztocza, którzy uczą nas tradycyjnego rękodzieła, melodii czy kulinariów. Nikt tak nie zna roztoczańskich lasów i najlepszych miejsc do zbierania jagód, nikt nie umie zaśpiewać dawnych pieśni tak autentycznie, jak mieszkańcy Gorajca, Dąbrówki czy Cieszanowa.
Szczególnie ważne jest dla nas stworzenie festiwalu przyjaznego dla dzieci – stąd potężny program Dzieciowioski zapewniającej całodzienne atrakcje i zabawy dla najmłodszych.
Festiwalowiczów żądnych przygód zabieramy na wycieczki śladami dawnych mieszkańców regionu, samochodowe i piesze rajdy ekstremalne roztoczańskimi drogami, ścieżynami i potokami.
Od 2021 w ramach naszej inicjatywy Rozstaje.art intensyfikujemy nasze działania literackie, tworząc autonomiczną scenę spotkań wokół tematów książkowych. Dotąd gościliśmy już tak zacnych pisarzy jak Andrzej Stasiuk, Jacek Podsiadło i Taras Prochaśko, a nasze ambitne plany zakładają spotkania z literatami i tłumaczami z całej Europy Środkowej i Wschodniej.
Wśród gości Festiwalu są osoby otwarte na nowe doświadczenia, zainteresowane muzyką tradycyjną i zdrowym stylem życia, pochodzące z wielu miejsc w Polsce i na całym świecie.
Festiwal Folkowisko został uhonorowany europejskim znakiem jakości EFFE. Jesteśmy też wśród założycieli Sieci Odpowiedzialnych Festiwali – grupy imprez, “którym zależy na budowaniu i promowaniu odpowiedzialnych relacji ze środowiskiem, społecznością festiwalową i sąsiadami”.