Przejdź do treści
Strona główna » Warsztaty sobota – Folkowisko 2020

Warsztaty sobota – Folkowisko 2020

Warsztaty sobota - Folkowisko 2020

Warsztaty sobota – Folkowisko 2020

Mała Scena

godzina: 14:00-15:15
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu z transmisją online
Tradi-aerobik (Tańce tradycyjne)
Katarzyna Chodoń i Arkadiusz Szałata
limit miejsc 30 osób

Podczas warsztatów zostaną wykorzystane elementy najbardziej popularnych tańców dawnych polskich wsi i miasteczek, jak polka, walczyk, chodzony, fokstrot, krakowiak czy oberek. Zajęcia rozpoczynają się od opanowania właściwej postawy ciała oraz odnalezienia rytmu w muzyce. Następnym punktem warsztatów jest wirowanie zarówno w kierunku “pod słońce” jak i “ze słońcem”. Uzupełnieniem warsztatów jest pogadanka na temat reguł savoir vivre obowiązujących na parkiecie oraz zasad BHP w kontekście intensywnego wysiłku o charakterze sportowym. : ) Do swobodnego tańca są potrzebne wygodne buty na płaskiej podeszwie oraz przewiewny strój nie ograniczający ruchów. Przyda się też koszulka na zmianę oraz duża butelka wody do picia.

Katarzyna Chodoń – folklorystka, śpiewaczka i dyplomowana choreografka polskich tańców tradycyjnych. Współpracuje stale z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, z projektem Mały Kolberg, Matecznikami Tradycji 2017-2019 dla MCK “Sokół” w Nowym Sączu, Gorajeckim Uniwersytetem Ludowym, Towarzystwem Przyjaciół Bronowic oraz Izbą Regionalną w Zielonkach. W 2017 roku brała udział w przygotowaniu odcinków o krakowiaku dla TaniecTradycyjny.pl, a w 2019 roku dla TVP Kultura. Działalność dotyczącą edukacji regionalnej prowadzi jako Pani od Muzyki.

Arkadiusz Szałata – basista i bębnista w kapelach Raraszek i Tadirindum (laureaci konkursu Stara Tradycja podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w roku 2017 i 2018). Prowadzi regularne zajęcia taneczne oraz koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Brazylii, Rosji, Włoszech, Irlandii czy na Węgrzech. Jako wodzirej współpracował z takimi zespołami jak Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Brodów oraz Kapela Niwińskich. Jest współorganizatorem taboru lubelskiego w Żółkiewce.

godzina: 15:15-16:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu
Ashtanga joga
Iza Mikulicz
bez limitu osób

Wspólne ćwiczenia i relaks w ruchu prowadzi Iza, która praktykuje jogę od wielu lat. Izę możecie spotkać także na Jarmarku Cudów, gdzie możecie nabyć przeróżne cuda, które samodzielnie szyje.

16:00-17:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu
Folkowe zabawy
Acro Tribe
bez limitu osób

Celem naszych warsztatów jest integrujący ruch, zabawa i regeneracja na świeżym powietrzu. Chodźże poruszaj się z nami! 😀

Acro Tribe
Uwielbiamy kontakt z ludźmi i integrację poprzez ruch, śmiech i zabawę. Jako AcroTribe organizujemy i prowadzimy zajęcia, warsztaty i wyjazdy, których celem jest dzielenie się pozytywnym nastawieniem i szerokim doświadczeniem w pracy z ciałem.

17:00-19:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu z transmisją online
Dźwięki z korzenia – warsztaty Didgeridoo
Maciej Lubaś
limit miejsc w Gorajcu – 12 os
warsztat w sieci – bez limitu osób

koszt: 10zł (za plastikową rurkę), w przypadku posiadania własnego instrumentu 0zł

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów. W naszych warunkach powstaje poprzez ręczne lub mechaniczne drążenie. Obecnie instrument ten możemy spotkać w różnych stylach muzycznych. Instrument posiada charakterystyczny głęboki wibrujący dźwięk.

Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów. Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Zajęcia poprowadzi Maciej Lubaś, który zajmuje się grą oraz wyrobem didgeridoo od 2004r. Członek stowarzyszenia Didjeridoo.pl zrzeszającego muzyków, budowniczych oraz sympatyków didgeridoo. Współorganizator Festiwalu Didgeridoo – Dźwięki z Korzenia. Organizator festiwalu didgeridoo w Lublinie.

Wiata Marcin

14:00-15:00
Wiata Marcin
warsztaty w Gorajcu
Szarpuszki czyli cuda na kiju
Robert Naczas
limit miejsc 8 osób

Szarpuszki czyli cuda na kiju to przyspieszony kurs budowy prostych instrumentów strunowych. Zapewniamy kij, o cud postaramy się razem 😉

Jesteśmy Kijograje czyli rodzinna pracownia lutnicza. Budujemy tradycyjne instrumenty strunowe i te nieznane jeszcze muzykologom.

15:00-16:00
Wiata Marcin
warsztaty w Gorajcu
Szydełkowanie dla początkujących i zaawansowanych
Anna Kornaga-Hul, Maria Puchała
limit miejsc 8 osób

Anna Kornaga-Hul
Na szydełku i na drutach robię około 50 lat.
Od trzech lat robię zabawki, szyję na maszynie, robię wiklinę papierową, kwiaty z bibuły i wstążki.
warsztaty:
Podstawowa nauka na szydełku, a jeśli będą osoby które cos umieją to udostępnie mój autorski schemat zabawki koronawirus.

Maria Puchała
Szydelkuję od wielu lat, ponieważ jest to moją pasją.
warsztaty:
Zapraszam wszystkich, którzy chcą uczyć się od podstaw, a także osoby zaawansowane.

16:00-17:00
Wiata Marcin
warsztaty w Gorajcu
Warsztaty drzeworytu
Józef Lewkowicz
limit miejsc 6 osób

Uczestnicy poznają historię drzeworytu, techniki drzeworytnicze i będą próbować wykonać najprostsze formy drzeworytu, które potem odbiją na papierze.

Pan Józef to rodzimy mieszkaniec Nowego Sioła koło Gorajca. Jego pasją od wielu lat jest rękodzieło. Każdą wolną chwilę poświęca rzeźbie w drewnie i kamieniu. W okresie zimowym tworzy bożonarodzeniowe szopki, a wiosną Wielkanocne Palmy i pisanki metodą drapaną (rytową) oraz batikową. Ostatnio jego największą pasją jest drzeworyt inspirowany unikalną sztuką wywodzącą się z położonego obok Gorajca Płazowa.

Wiata Marina

14:00-15:00
Wiata Marina
warsztaty w Gorajcu
Warsztaty ceramiczne
Paweł Kleszczyński
limit miejsc 15 osób

Malowanie gotowych ceramicznych ptaszków, lepienie małych form artystycznych

Paweł Kleszczyński
Ceramik z pasją, chemik z wykształcenia, miłośnik sztuki.

15:00-16:00
Wiata Marina
warsztaty w Gorajcu
Pieśni tradycyjne
Barbara Wróblewska
bez limitu miejsc

Podczas warsztatów poznacie kilka ćwiczeń pomagających otworzyć swój głos, budować “śpiew grupowy” oparty na wzajemnym słuchaniu. Do nauki przygotuję pieśń polską, łemkowską, ukraińską i rosyjską. Nie ma znaczenia czy masz doświadczenie w śpiewie tradycyjnym, ile masz lat, jaki jeżyk jest Twoim pierwszym – warto przyjść i poczuć swój głos choć przez chwilę!

Barbara Wróblewska
Śpiewać kocham cale życie (po mamie). Śpiewem tradycyjnym zajmuję się od czasu studiów – regularne uczestnictwo w spotkaniach śpiewaczych zaczęło się od Mikołajków Folkowych (1998?) . Śpiewałam w Chatce Żaka, z grupą “Dziwny Chór Ence Pence” od 20 lat regularnie jeździmy na projekty i festiwale warsztatowe do Niemiec. W Lublinie (gdzie mieszkałam z przerwami) brałam udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Rozdroża, Fundację Muzyki Tradycyjnej i wiele innych. Śpiewam z pasji i uwielbiam się tą pasją dzielić. Uważam, że śpiew jest naturalną potrzebą i dlatego cenię muzykę tradycyjną – tworzoną z potrzeby duszy – i z takiej tej potrzeby powinna być przekazywana.

16:00-17:00
Wiata Marina
warsztaty w Gorajcu
Wypleć sobie krajkę!
Marlena Królik
limit miejsc 15 osób

Podczas warsztatów nauczymy się jak wyplatać tradycyjne ozdobne słowiańskie pasy na prostych krosnach zwanych bardkami 🙂

Jestem Marli i na loterii życia wygrałam zdolności manualne, więc na codzień zajmuję się włosami – prowadzę w Lublinie salon fryzur alternatywnych Kołtunerię Artystyczną, w którym plotę głównie głupoty, ale również warkocze 🙂

17:00-19:00
Wiata Marina
warsztaty w Gorajcu
Kisić każdy może
Leon Murawski
limit miejsc 30 osób

Zrobimy kiszonki z sezonowych warzyw.

Leon Murawski
Kisi i gotuje wybornie

Dzieciowioska

14:00-16:00
Dzieciowioska
warsztaty w Gorajcu
Zabawy dobrego ducha
Kopalnia Marzeń dla dzieci
limit miejsc 30 osób

W naszym spotkaniu będzie można wspólnie doświadczyć: – zabaw z liną – zabaw z piłeczkami – różnych bieganek – wyścigów – skakanek – nauki chodzenia na szczudłach (małych, średnich, dużych) – malowania buzi – wielkich baniek mydlanych – i innych

Od kilku lat prowadzimy Kopalnię Marzeń, działalność której celem jest czysta, prozaiczna radość bycia. We wspólnym działaniu pobudzamy do radosnej ekspresji w rozmaitej formie spędzania wolnego czasu. 🙂

17:00-18:00
Dzieciowioska
warsztaty w Gorajcu
Motanka Słowiańska
Ewelina Majka
limit miejsc 10 osób

Zapraszamy dzieci (mniejsze z opiekunami do pomocy) na wspólne wybieranie kolorowych szmatek i włóczek do zrobienia swojej własnej ludowej lalki zwanej “motanką” lub “żadanicą”. Z tradycji wynika, że takie lalki są lalkami przynoszącymi szczęście i spełniającymi marzenie, o którym się myśli w trakcie pracy nad nią.

Ewelina Majka
Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, ceramiczka i plecionkarz. Fascynatka kultury ludowej, starych wierzeń i sztuki spod strzechy.

W dowolnej chwili

w Dzieciowiosce:
Narysuj pocztówkę z wakacji!
Ewelina Majka
bez limitu miejsc

W namiocie Dzieciowioski znajdziecie wszystkie potrzebne rzeczy do stworzenia swojej własnej, od początku do końca wymyślonej i wykonanej pocztówki, którą wysłać można komuś, za kim się tęskni lub chciałoby się, żeby był na Folkowisku 🙂

Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, ceramiczka i plecionkarz. Fascynatka kultury ludowej, starych wierzeń i sztuki spod strzechy.

Tylko w sieci

14:00-16:00
Dzieciowioska
Tylko w sieci
WycinAnki online
Anna Wencel
bez limitu miejsc

Wycinankarstwo to znany element polskiej kultury ludowej, ale także kultury żydowskiej. Podczas tych wirtualnych warsztatów skupimy się na wycinance żydowskiej – jej rodzajach, najczęściej spotykanych motywach, interpretacji symboli. Ale przede wszystkim – pokażę krok po kroku jak wykonać prostą wycinankę – od szkicu do ostatecznego efektu.
Czego będziecie potrzebować?
– kartki A4 (białej lub w jasnym kolorze)
– ołówka
– linijki
– małych ostrych nożyczek lub nożyka i podkładki do wycinania.

Anka Wencel – edukatorka w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, doktorantka w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego. Mama Igora, żona Bartosza. Od 2011 roku prowadzę na Folkowisku warsztaty związane z kulturą żydowską.

Piątek

Mała Scena

14:00-15:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu z transmisją online
Przyśpiewka Gorajecka
Jaga Szeptalin
limit miejsc 20 osób

Warsztaty przyśpiewki to czas muzyki i refleksji 🙂 Będziemy śpiewać, obserwować siebie, naszych przyjaciół; spoglądać w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość… a później na tej podstawie napiszemy przyśpiewki o życiu, marzeniach i miło spędzonym czasie!

Jaga Szeptalin – autorka bajek i piosenek, kompozytorka Tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka kołysanek, bajek (“Bajkowe Kołysanki” – płyta i książka z tekstami) i zabaw dla najmłodszych (autorskie scenariusze zajęć – Cicho Sza Bajki), a także pieśni wykorzystanych w spektaklach “PreLudium Słowiańskie” (pieśń “Modły (Cichcnie gwar w osadzie)”) i “QUBE” (pieśń “Wzejdź jasne słońce”). Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, a od 2016 warsztaty pieśni i głosu, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego brzmienia. Od 2013 współpracuje z Art Color Ballet i Wataha Drums współtworząc i wykonując widowiska baletowo muzyczne wraz z grupami Strojone i Swada („PreLudium Słowiańskie”, „Hulanki”, „Drum & Fight”, „QUBE”), od 2014 współpracuje z Teatrem Mumerus współtworząc i wykonując spektakle oparte na pieśniach tradycyjnych („1918: Bilans otwarcia”, Narodowe Czytanie „Wesela”, „Pieśń Gminna”, „Sztuczydło”)

15:00 – 16:30
Start z Małej Sceny
warsztaty w Gorajcu z transmisją online
Uważność w przyrodzie
Łukasz Mizeracki
bez limitu miejsc

Co potrafi nasz wzrok, słuch i węch? Na ile znamy naturę? Będziemy poznawać świat w niecodzienny sposób, wyciszając niektóre zmysły, by wyostrzyć inne. Sprawdzimy, czy nadal mamy wrażliwy na szelest słuch. Czy wzrok dostrzega rzeczy dziejące się w oka mgnieniu. Czy wyczuwamy i rozpoznajemy najdelikatniejsze zapachy. Dokonamy tego w różnych zakątkach Chutoru i okolicach. Zbudujemy relację z naturą i samymi sobą.

Łukasz Mizeracki
Interesuje mnie wiele rzeczy, a z zawodu jestem odkrywcą, szeroko rozumianym edukatorem i wędrowcem. Pracuję jako nauczyciel geografii i przedmiotów wszelakich w Wolnej Szkole, pilot wycieczek, wychowawca, twórca i prowadzący warsztaty ekologiczne, artystyczne i rozwojowe. Moi bliscy mówią, że chciałbym robić warsztaty ze wszystkiego, nawet obierania ziemniaków. Lubię podróżować, zwłaszcza pieszo i po nieznanych szlakach.

15:30-17:00

Start z Małej Sceny
warsztaty w Gorajcu
Orientacja na mapie i w terenie. Podstawy podstaw.
Wiktor CIEĆKIEWICZ
bez limitu miejsc

Osoby, chcące nauczyć sie podstaw orientacji na mapie i w terenie, które mogą sie przydać przy różnych wyprawach w góry, do lasu nawet i na co dzień kiedy GPS zgubi sygnał.

Wiktor CIEĆKIEWICZ
Moje zainteresowania to militaria, walka w bliskim kontakcie, survival, strzelectwo.
Z mojego pierwszego Folkowiska najlepiej wspominam Grę Wiejską 🙂
…Dobry bimber mieli pili go po kole
A kto się wywrócił zdrapkę ma na czole….

16:00-18:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu
Śpiewaj duszo, śpiewaj
Alena Mackiewicz
limit miejsc 25 osób

Warsztat skierowany do osób, które chciałyby doświadczyć własnego głosu i wybrać się we wspólną, głosowo- oddechowo- cielesną podróż razem z innymi uczestnikami. Metoda jest oparta na uważności w trzech obszarach: na słuchaniu, czuciu ciała i oddechu , i inspirowana naukami Amita Carmeli, izraelskiego muzyka i nauczyciela. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w śpiewaniu. Warto ubrać się luźno i wygodnie oraz mieć ze sobą coś do picia.

Alena Mackiewicz
Jestem pasjonatką i poszukiwaczką skarbów. Z wykształcenia psycholożką i muzyczką. Przez wiele lat pracowałam w szkołach z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, wspierając ich na życiowej drodze. Obecnie przede wszystkim poświęcam się muzyce.

18:00-19:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu
Ashtanga joga
Iza Mikulicz
bez limitu osób

Wspólne ćwiczenia i relaks w ruchu prowadzi Iza, która praktykuje jogę od wielu lat. Izę możecie spotkać także na Jarmarku Cudów, gdzie możecie nabyć przeróżne cuda, które samodzielnie szyje.

Wiata Marina

15:00-16:00
Wiata Marina
warsztaty w Gorajcu
Pieśni tradycyjne
Barbara Wróblewska
bez limitu osób

Podczas warsztatów poznacie kilka ćwiczeń pomagających otworzyć swój głos, budować “śpiew grupowy” oparty na wzajemnym słuchaniu. Do nauki przygotuję pieśń polską, łemkowską, ukraińską i rosyjską. Nie ma znaczenia czy masz doświadczenie w śpiewie tradycyjnym, ile masz lat, jaki jeżyk jest Twoim pierwszym – warto przyjść i poczuć swój głos choć przez chwilę!

Barbara Wróblewska
Śpiewać kocham cale życie (po mamie). Śpiewem tradycyjnym zajmuję się od czasu studiów – regularne uczestnictwo w spotkaniach śpiewaczych zaczęło się od Mikołajków Folkowych (1998?) . Śpiewałam w Chatce Żaka, z grupą “Dziwny Chór Ence Pence” od 20 lat regularnie jeździmy na projekty i festiwale warsztatowe do Niemiec. W Lublinie (gdzie mieszkałam z przerwami) brałam udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Rozdroża, Fundację Muzyki Tradycyjnej i wiele innych. Śpiewam z pasji i uwielbiam się tą pasją dzielić. Uważam, że śpiew jest naturalną potrzebą i dlatego cenię muzykę tradycyjną – tworzoną z potrzeby duszy – i z takiej tej potrzeby powinna być przekazywana.

16:30-17:30
Wiata Marina
warsztaty w Gorajcu
Szydełkowanie
Anna Kornaga-Hul, Maria Puchała
limit osób 8 osób

Anna Kornaga-Hul
Na szydełku i na drutach robię około 50 lat.
Od trzech lat robię zabawki, szyję na maszynie, robię wiklinę papierową, kwiaty z bibuły i wstążki.
warsztaty:
Podstawowa nauka na szydełku, a jeśli będą osoby które cos umieją to udostępnie mój autorski schemat zabawki koronawirus.

Maria Puchała
Szydelkuję od wielu lat, ponieważ jest to moją pasją.
warsztaty:
Zapraszam wszystkich, którzy chcą uczyć się od podstaw, a także osoby zaawansowane.

17:30-18:30
Wiata Marina
warsztaty w Gorajcu
Szarpuszki czyli cuda na kiju.
Robert Naczas
limit osób 8 osób

Szarpuszki czyli cuda na kiju to przyspieszony kurs budowy prostych instrumentów strunowych. Zapewniamy kij, o cud postaramy się razem 😉

Jesteśmy Kijograje czyli rodzinna pracownia lutnicza. Budujemy tradycyjne instrumenty strunowe i te nieznane jeszcze muzykologom.

Dzieciowioska

14:00-16:00
Dzieciowioska
warsztaty w Gorajcu
Zabawy dobrego ducha
Kopalnia Marzeń dla dzieci
limit miejsc 30 osób

W naszym spotkaniu będzie można wspólnie doświadczyć: – zabaw z liną – zabaw z piłeczkami – różnych bieganek – wyścigów – skakanek – nauki chodzenia na szczudłach (małych, średnich, dużych) – malowania buzi – wielkich baniek mydlanych – i innych

Od kilku lat prowadzimy Kopalnię Marzeń, działalność której celem jest czysta, prozaiczna radość bycia. We wspólnym działaniu pobudzamy do radosnej ekspresji w rozmaitej formie spędzania wolnego czasu. 🙂

16:30-17:00
Dzieciowioska
warsztaty w Gorajcu z transmisją online
Cicho Sza Bajki i Legendy Gorajeckie
Jaga Szeptalin, Katarzyna Chodoń
bez limitu osób

#LegendyGorajeckie to cykl spotkań z legendami, baśniami i podaniami z okolic Gorajca.
W trakcie spotkania opowiadamy, śpiewamy autorskie oraz inspirowane ludowymi piosenki, gramy na instrumentach zrobionych własnoręcznie.
Opowiemy Wam Bajkę o Kamizelce, którą poznałyśmy dzięki Dziadkowi Olkowi.

Zapraszamy do dobrej zabawy
#CiociaKasia i #CiociaJaga

Dla dzieci w każdym wieku

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”

Katarzyna Chodoń – folklorystka, śpiewaczka, dyplomowana choreografka polskich tańców tradycyjnych. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi przy projektach związanych z edukacją regionalną (Mały Kolberg – Małopolska, Mateczniki Tradycji 2017-2019 z ramienia MCK “Sokół” w Nowym Sączu, Gorajecki Uniwersytet Ludowy). Dyplomowana wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie (Raraszek – muzyka krakowska, Tadirindum – muzyka rzeszowska, Swada w projekcie Bajkowe Kołysanki, Strojone przy projekcie Preludium Słowiańskie i Pieśń Gminna, Małe Piwko – muzyka miejska). Działalność dotyczącą edukacji regionalnej prowadzi jako Pani od Muzyki (http://facebook.com/PaniOdMuzykiKrakow)

Jaga Szeptalin – autorka bajek i piosenek, kompozytorka Tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka kołysanek, bajek (“Bajkowe Kołysanki” – płyta i książka z tekstami) i zabaw dla najmłodszych (autorskie scenariusze zajęć – Cicho Sza Bajki), a także pieśni wykorzystanych w spektaklach “PreLudium Słowiańskie” (pieśń “Modły (Cichcnie gwar w osadzie)”) i “QUBE” (pieśń “Wzejdź jasne słońce”). Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, a od 2016 warsztaty pieśni i głosu, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego brzmienia. Od 2013 współpracuje z Art Color Ballet i Wataha Drums współtworząc i wykonując widowiska baletowo muzyczne wraz z grupami Strojone i Swada („PreLudium Słowiańskie”, „Hulanki”, „Drum & Fight”, „QUBE”), od 2014 współpracuje z Teatrem Mumerus współtworząc i wykonując spektakle oparte na pieśniach tradycyjnych („1918: Bilans otwarcia”, Narodowe Czytanie „Wesela”, „Pieśń Gminna”, „Sztuczydło”)

17:00-18:00
Dzieciowioska
warsztaty w Gorajcu
Warsztaty kuglarskie
Leśne Licho
limit miejsc 8 osób

Warsztaty z podstawy poi

Jesteśmy bandą niepoprawnych zakręconych kuglarzy lubiących “fajerszoły”. Leśne licho wyszło z lasu weszło do szałasu i odkryli ogień. Potem zaczęli to połykać pluć i machać.

Tylko w sieci

17:00-17:45
Tylko w sieci
Improwizacja oddechowa
Aleksandra Nowakowska
bez limitu osób

Zajęcia składają się z dwóch części: świadomy oddech: obecność oddechu w poszczególnych częściach ciała oraz improwizacja: świadome bycie w przestrzeni przy użyciu oddechu; jak oddech wpływa na poczucie i ruch mojego ciała i na odwrót. Będziemy badać świadomy oddech i jego wpływ na ciało, potraktujemy go jako czynnik ruchu i improwizacji w relacji ja-oddech-ruch.

Aleksandra Nowakowska – Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu AST w Krakowie. Aktorka i tancerka w spektaklach w Teatrze Barakah w Krakowie, Teatrze Małym w Tychach, rezydencji OPT Gardzienice oraz Teatru KTO w Krakowie. W ramach rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca zrealizowała spektakl „Dzień” o poczuciu tożsamości przez pryzmat kultury ludowej (premiera w kwietniu 2019 r. w Klubie Żak w Gdańsku). Choreografka i współ-autorka scenariusza w spektaklu „W końcu będzie ciepło” (premiera w lutym 2020, Instytut Grotowskiego we Wrocławiu).
niedziela

Mała Scena

13:00-15:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu
Kosmopołysanki
Julia Szawiel
limit miejsc 30 osób

W kołysankach z różnych stron świata, w językach, które mało kto zna, poszukamy dźwięków snu. Zastanowimy się, co różni, a co upodabnia melodie z krain oddalonych od siebie o wiele kilometrów. Będzie błogo i przyjemnie!

Julia Szawiel – etnografka oraz italianistka. Absolwentka szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie skrzypiec i altówki, animatorka kultury. Uczestniczka wielu warsztatów muzyki tradycyjnej.

15:00-16:00
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu z transmisją online
Kisić każdy może
Leon Murawski
limit miejsc 30 osób

Zrobimy kiszonki z sezonowych warzyw.

Leon Murawski
Kisi i gotuje wybornie

16:30-17:30
Mała Scena
warsztaty w Gorajcu z transmisją online
Co Ty pleciesz? robimy się na bóstwo zaplatając warkocze
Marlena Królik
limit miejsc online 6 osób

Podczas warsztatów nauczymy się zaplatać warkocze dobierane odwrotne z wplataniem kolorowych tasiemek 🙂

Jestem Marli i na loterii życia wygrałam zdolności manualne, więc na co dzień zajmuję się włosami – prowadzę w Lublinie salon fryzur alternatywnych Kołtunerię Artystyczną, w którym plotę głównie głupoty, ale również warkocze 🙂

Dzieciowioska

13:00-16:00
Dzieciowioska
warsztaty w Gorajcu
Zabawy dobrego ducha
Kopalnia Marzeń dla dzieci
limit miejsc 30 osób

W naszym spotkaniu będzie można wspólnie doświadczyć: – zabaw z liną – zabaw z piłeczkami – różnych bieganek – wyścigów – skakanek – nauki chodzenia na szczudłach (małych, średnich, dużych) – malowania buzi – wielkich baniek mydlanych – i innych

Od kilku lat prowadzimy Kopalnię Marzeń, działalność której celem jest czysta, prozaiczna radość bycia. We wspólnym działaniu pobudzamy do radosnej ekspresji w rozmaitej formie spędzania wolnego czasu. 🙂

15:00-16:00
Dzieciowioska
Transmisja online, którą można podglądać na żywo w Gorajcu
Co Ty pleciesz? robimy się na bóstwo zaplatając warkocze
Marlena Królik
limit miejsc 6 osób

Podczas warsztatów nauczymy się zaplatać warkocze dobierane odwrotne z wplataniem kolorowych tasiemek 🙂

Jestem Marli i na loterii życia wygrałam zdolności manualne, więc na co dzień zajmuję się włosami – prowadzę w Lublinie salon fryzur alternatywnych Kołtunerię Artystyczną, w którym plotę głównie głupoty, ale również warkocze 🙂

Na ten warsztat zapraszamy rodziców z dziećmi, ale nie tylko 🙂

15:00-16:00
Dzieciowioska
warsztaty w Gorajcu
Pieśni tradycyjne
Barbara Wróblewska
bez limitu miejsc

Podczas warsztatów poznacie kilka ćwiczeń pomagających otworzyć swój głos, budować “śpiew grupowy” oparty na wzajemnym słuchaniu. Do nauki przygotuję pieśń polską, łemkowską, ukraińską i rosyjską. Nie ma znaczenia czy masz doświadczenie w śpiewie tradycyjnym, ile masz lat, jaki jeżyk jest Twoim pierwszym – warto przyjść i poczuć swój głos choć przez chwilę!

Barbara Wróblewska
Śpiewać kocham cale życie (po mamie). Śpiewem tradycyjnym zajmuję się od czasu studiów – regularne uczestnictwo w spotkaniach śpiewaczych zaczęło się od Mikołajków Folkowych (1998?) . Śpiewałam w Chatce Żaka, z grupą “Dziwny Chór Ence Pence” od 20 lat regularnie jeździmy na projekty i festiwale warsztatowe do Niemiec. W Lublinie (gdzie mieszkałam z przerwami) brałam udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Rozdroża, Fundację Muzyki Tradycyjnej i wiele innych. Śpiewam z pasji i uwielbiam się tą pasją dzielić. Uważam, że śpiew jest naturalną potrzebą i dlatego cenię muzykę tradycyjną – tworzoną z potrzeby duszy – i z takiej tej potrzeby powinna być przekazywana.

Tylko w sieci

14:00-16:00
Tylko w sieci
Żydowskie wątki i zakątki w Krakowie
Anka i Bartek Wencel
bez limitu miejsc

Chociaż w tym roku nie przyjedziemy do Gorajca 🙁 postaramy się, żeby na Folkowisku 9 i 1/2 nie zabrakło żydowskich motywów. Chcielibyśmy Was zabrać (wirtualnie) do kilku znanych i kilku mniej znanych miejsc na krakowskim Kazimierzu, które są dla nas ważne.

Anka Wencel – edukatorka w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, doktorantka w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego. Mama Igora, żona Bartosza. Od 2011 roku prowadzę na Folkowisku warsztaty związane z kulturą żydowską.

Bartek Wencel – przewodnik po Krakowie, pracownik Krakowskiego Biura Festiwalowego.Tata Igora, mąż Anki. Na Folkowisku oprowadza po miejscach związanych z żydowską kulturą i dziedzictwem.