Przejdź do treści
Strona główna » Symcha Keller i przyjaciele na gorajeckiej scenie

Symcha Keller i przyjaciele na gorajeckiej scenie

Festiwalowy czwartek będzie niewątpliwie dniem wielu kultur. Na scenie pojawią się znakomite zespoły, świetnie oddające klimat pogranicza. Wśród nich spodziewajcie się tradycyjnej muzyki chasydzkiej we współczesnych aranżacjach w wykonaniu zespołu Symchy Kellera.

Muzyka chasydzka jest w Polsce stosunkowo mało znana, zatem cieszymy się, że goście Folkowiska mieli już okazję ją poznać – zespół wystąpił na naszej scenie w 2021 roku. Symcha Keller – były rockman, były rabin, były przewodniczący żydowskiej gminy wyznaniowej, jest od lat związany z ruchem chasydzkim, który znacząco wpłynął na jego twórczość.

Chasydyzm zawsze mi się kojarzył z progresem, buntem, poszukiwaniem. To wrzenie duchowe, które było wewnątrz ludzi, stanowiło o jego niesamowitej popularności.”

Chasydyzm był otwarty na wszystkich i zawierał w sobie wszystko. W XVIII – XIX w. przetoczył się przez całą Europę. Dużą rolę odegrał na Kresach, Podolu, Rumunii czy na Węgrzech.

To z niego wywodzi się wykonywana przez zespół bardzo głęboka, mistyczna muzyka, wzbogacona elementami reggae, rocka, a nawet punka, folku i szeroko pojętej world music. Oryginalne chasydzkie melodie, do których śpiewane są starohebrajskie teksty, są często anonimowe. Były przekazywane ustnie, nie posiadały zapisu nutowego, co wg Symchy Kellera ma znaczenie metafizyczne: „Muzyka nutowa jest muzyką papierową, ona nie dociera do najwyższych komnat nieba” – przytacza słowa cadyka z Sącza.

„Ważnym elementem naszych koncertów jest słowo, przekaz nauk starych mistrzów, cadyków. Słowa o pokoju, miłości, empatii są dzisiaj niezwykle ważne, widzimy też, jak bardzo nasza publiczność potrzebuje takiego przekazu” – mówi Artysta w wywiadzie dla Pisma Folkowego.

Cieszymy się, że zespół Symchy Kellera ponownie wystąpi na gorajeckiej scenie! Jesteśmy przekonani, że koncert będzie niezapomnianym przeżyciem dla naszych Gości.

Źródła:

Kalejdoskop – Symcha Keller: Dla moich braci i sióstr

Pismo Folkowe nr 162 „Nie wierzę w przypadek”