Regionalny Czwartek sceny literackiej na Folkowisku rozpocznie się debiutem wydawniczym. To nowy projekt pod skrzydłami Stowarzyszenia Folkowisko. Tworzymy regionalne wydawnictwo!
8 lipca premierę będzie mieć pierwsza książka Wydawnictwa Gorajec pod tytułem “Polowanie na Słońce”. Autorami tej publikacji są: współpracująca z naszą ekipą Pati Maczyńska i Grzegorz Ciećka.
Zaprezentują oni niespotykaną na polskim rynku wydawniczym kategorię literacką – nowelę przewodnicką. Ta opowieść utrzymana w duchu ogniskowej gawędy, poprowadzi Was szlakiem, jaki przebyli Pati i Grzegorz z Horyńca-Zdroju do Nowin Horynieckich. Ich głównym celem był tajemniczy głaz nazywany Świątynią Słońca, który kryje niezwykłą tajemnicę.
Podczas spotkania autorzy opowiedzą o miejscach, jakich trudno szukać w typowym przewodniku. Wybierzemy się do krainy baśni i legend, świata, który wcale nie znajduje się za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, a właśnie jest tuż za miedzą. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię.
„Polowanie na Słońce” Pati Maczyńskiej i Grzegorza Ciećki jest pierwszym tomem z planowanej serii nietypowych przewodników. Jest to też pierwsze wspólne dzieło naszych autorów, chociaż oboje mogą poszczycić się sporym dorobkiem literackim.
Patrycja „Pati” Maczyńska zadebiutowała na łamach tygodnika Głos Świdnika w 1997 roku wierszem „Cichy muzyk”. Ma na swoim koncie trylogię „Dziedzictwo Południcy” w skład której wchodzą „Południca ze Świątyni Słońca” (2015), „Klątwa Nawii” (2017), „Skarb Szeptuchy” (2018) oraz powieść „Co widziały cztery ściany” (2021). Jest współautorką, cieszącego się dużym zainteresowaniem cyklu wydawniczego Szkice historyczne i literackie: „Od Zamościa po Lwów” (2020), „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” (2021). W latach 2017-2018 w Gazecie Akademickiej „Skafander” prowadziła rubrykę Magiczne Miejsca. Dla aplikacji mobilnej Ziemia Lubaczowska tworzy regionalne baśnie. Całkiem nieźle jak na dyslektyka. Pati jest również twórcą sztuk wizualnych: projektuje i szyje regionalne maskotki, tworzy szydełkową biżuterię, jest pirografią i adeptem sztuki drzeworytniczej. Jako choreograf i instruktor prowadziła dziecięcy zespół tańca współczesnego Super Klasa. Pasjonuje ją kultura przedchrześcijańska.
Grzegorz Ciećka jest pasjonatem historii oraz jednym z najbardziej znanych regionalistów podkarpackiej części Roztocza. Szczególnie skupia się na badaniu tematów związanych z kamieniarką bruśnieńską i drzeworytem płazowskim. Autor artykułów w lokalnej prasie, a także kolekcjonerskiego wydania “Kamienne krzyże bruśnieńskie”. W publikacji naukowej “Z Roztocza na Grzędę Sokalską” znajdziecie jego artykuł pod tytułem “Drzeworyt płazowski dziedzictwem narodowym Polski”. Swoje zainteresowania kieruje szczególnie ku działaniom społecznym w dziedzinie kultury i sztuki. Jest członkiem zarządu i współzałożycielem Stowarzyszenia Folkowisko.
fot. Anna Serkis-Wojtowicz