Bez wątpienia to legenda polskiej sceny folk – Kapela ze wsi Warszawa od 1997 roku pokazuje, że wszyscy jesteśmy ze wsi, a nasza stolica również w jakiś sposób jest wsią.
Jest to też legenda Folkowiska. Kilku z muzyków tego zespołu przyjechało do nas już w 2013 z zespołem R.U.T.A., a sama Kapela gościła u nas wreszcie w 2018 roku, spełniając w ten sposób marzenia organizatorów i wielu gości.
Doszło wtedy do niezwykłego zderzenia żywiołów: ich wspaniałej muzyki i ściany wody. Mimo urwania chmury i strug deszczu, bawiliśmy się wspaniale. Może wtedy w ich głowie zakiełkował pomysł, żeby nowa płyta nazywała się “Uwodzenie”?
„Uwiodła nas. Woda rzeki, studni, deszczu, rosy, mgły i łez. Wobec niej wszyscy jesteśmy równi” – tak muzycy piszą o tej płycie, która otrzymała nagrodę Wirtualnych Gęśli za najlepszy album 2020 roku. Utworów zeń wysłuchamy w Gorajcu w 2021. Muzycznie zespół wraca na Mazowsze. Niezwykłą krainę Urzecza, czyli mikroregionu po dwóch stronach Wisły na południe od centrum Warszawy. „Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwioobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce – mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska – z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową”.
Tematyka albumu wpisuje się jak najbardziej w nasze pragnienie dbania o przyrodę, w tym rzeki, którą przejawialiśmy przez udział w Operacji Czysta Rzeka. I Was zachęcamy do tego, żeby roztoczańskie rzeki was uwiodły i prosimy, żebyście w żadnym razie ich nie zanieczyszczali!
fot. Radek Polak