Przejdź do treści
Strona główna » Przewiew. Historie aktywistów – rozmowa z Jackiem Piwowarskim

Przewiew. Historie aktywistów – rozmowa z Jackiem Piwowarskim

Spotkanie wokół książki „Przewiew” – książki „o ludziach, dzięki którym zmienia się lokalna, wspólna rzeczywistość” wydanej przez Szkołę Liderów i Polską Szkołę Reporterów.

W Gorajcu – miejscu aktywności lokalnej, ważne jest dla nas przybliżenie losów innych działaczy z całej Polski. Spotkamy się więc z jednym z bohaterów tej książki – Jackiem Piwowarskim uhonorowanym tytułem Sołtysa roku 2018. Piwowarski to z wykształcenia polonista i historyk, z zamiłowania działacz społeczny i entuzjasta nowych technologii. Jego życiowe motto: Jak czegoś nie ma trzeba to zrobić, żeby było fajniej, lepiej. Znany jest z wielkiego zaangażowania w sprawy społeczne swojej małej ojczyzny. Jest również radnym Rady Miejskiej w Staszowie i prezesem Stowarzyszenia Dolina Kacanki, które od 2013 r. zmienia rzeczywistość w Wiązownicy-Kolonii. Rajd Tour De Kologne, Eko Festyn, Retro klasa, akcja Wyrwij Chwasta, odrestaurowanie Latarni Leśnej i wspólne sprzątanie wsi to tylko nieliczne z działań ludzi skupionych w „Dolinie Kacanki”. Coroczny Eko Festyn – alternatywa dla typowych festynów – na którym dużo emocji wywołuje konkurs na najwięcej zebranych elektrośmieci. Zaraz po tym jak wygrał wybory po raz pierwszy, założył bloga. Chce być sołtysem transparentnym, by mieszkańcy wiedzieli co robi i na co wydaje pieniądze. Początkowo wejść na bloga było 20, dziś jest 1200. Ostatnie działaniem sołtysa jest założenie klubu aktywnej młodzieży w dawnej zlewni mleka. A najbliższym do zrealizowania marzeniem uratowanie starej szkoły z 1909 roku i dzięki niej stworzenie w Wiązownicy Kolonii, wioskę tematyczną.*
Spotkanie poprowadzi Edyta Wilk – mieszkanka Sanoka, dziennikarka. Ambasadorka Fundacji DKMS oraz dawca szpiku. Pracuje w redakcji Tygodnika Sanockiego, w czasie wakacji  przewodnik w  Muzeum Budownictwa Ludowego. Od lat współpracowniczka Festiwalu Folkowisko. Samodzielna mama dwóch uroczych córek, popularnie zwanych Szkodnikami. Przez lata notowała ich wybryki oraz własne wpadki na stronie szkodnikowo.pl. Do jej domowników również należy „przyklejone” dziecię, pochodzące z Białorusi, już dorosłe. Autorka projektu książki „Łemkowskie smaki” prezentowanego na stronie internetowej zapaska.pl.

* Z opisu wydawcy