Przejdź do treści

Galeria Gości i Program Sceny Literackiej

[Best_Wordpress_Gallery id=”3″ gal_title=”Scena Literacka”]

CZWARTEK – DZIEŃ REGIONALNY

Literacką Scenę Rozstajów znajdziecie w chacie przy Zespole Cerkiewnym w Gorajcu.

17:30 – „Polowanie na Słońce” – spotkanie z autorami noweli. Regionalny czwartek rozpoczniemy premierą nowości wydawniczej – noweli przewodnickiej. Jej autorzy: prowadzący spotkanie Grzegorz Ciećka oraz Pati Maczyńska opowiedzą o ich wspólnej wyprawie do Nowin Horynieckich. Chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy tajemniczy głaz Świątyni Słońca to pradawny zegar słoneczny, a odkryli o wiele więcej. Efektem tej wyprawy jest ta niezwykła książka.

18:00 – Otwarcie wystawy “Obraz i Słowo” w Galerii w Dzwonnicy inauguracja wystawy nastąpi w trakcie spotkania z Pati Maczyńską i Grzegorzem Ciećką. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie Roberta Gmiterka i Tomasza Stelmaskiego.

18:15 – Przewiew. Historie aktywistów – rozmowa z Jackiem Piwowarskim bohaterem książki o ludziach, którzy działanie mają we krwi. Jacek jest uhonorowany tytułem Sołtysa roku 2018. Spotkanie poprowadzi Edyta Wilk.

19:00 – Ostatnia Okazja. Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą poetą, bajkopisarzem, prozaikiem wywodzącym się z Zamojszczyzny. Tłumacz wierszy wielkich poetów rosyjskich. Opublikowana w 2020 roku “Ostatnia okazja” jest jego pierwszą autorską powieścią. Spotkanie prowadzi Maciej Piotrowski

19:45 – Na brzegu wolności – spotkanie z Andejem Chadanowiczem – białoruskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim. Autor przekładu “Murów” Jacka Kaczmarskiego – jednego z hymnów białoruskiego Sierpnia 2020. Laureat Nagrody im. Giedroycia 2020 r. Tłumaczył na białoruski między innymi wiersze Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Spotkanie poprowadzi Joanna Bernatowicz.*

*Wydarzenie organizowane we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zadanie finansowane ze środków otrzymanych od Fundacji Solidarności Międzynarodowej w ramach projektu finansowanego przez MSZ

PIĄTEK – DZIEŃ ŚRODKOWO EUROPEJSKI

15:30 – Otwarcie wystawy Rozstaje 2021 – zaprezentowane zostaną prace: Jany Čepy, Milany Chyżawskiej, Denysa Chyżawskiego, Gosi Kawki, Jana Kaźmierczuka, Zmiciera Wajnouskiego i Anny Waligórskiej.

16:00 – U nas każdy jest prorokiem. Spotkanie z Bartoszem Pankiem dziennikarzem radiowym, reporterem. Powieść “U nas każdy jest prorokiem” o polskich Tatarach jest jego debiutem książkowym. Prowadzi Edyta Wilk.

16:45 – Niedopowiedzenia autora, niedoczytania czytelników – spotkanie z Walerym Butewiczem literaturoznawcą, tłumaczem i autorem “Dzienników Pandemicznych”. Wywodzący się z Ukrainy autor napisał swój pierwszy zbiór prozatorski po polsku. O związanych z jego wielojęzycznością aspektach, stosowanych przez niego grach językowych i odwołaniach do światowej kultury – porozmawiamy na spotkaniu.

17:30 – Spotkanie z Jurijem Zawadskim poetą, wydawcą, muzykiem, literaturoznawcą i aktywistą społecznym. Na Ukrainie znany jest jako poeta ekstremalny, stale poszukujący nowych środków wyrazu i gatunków poetyckich. Tworzy m.in. charakterystyczną poezję fonetyczną – wiersze bez słów, w których główną rolę odgrywają dźwięki i sylaby. Uczestnik licznych projektów muzycznych. Spotkanie poprowadzi Marcin Gaczkowski.

18:15 – Czech i Słowak patrzą na Wschód. Spotkanie z Anną Wanik i Katarzyną Dudzic o kulturowym i literackim spojrzeniu naszych południowych sąsiadów na Wschód.

19:00 – Romantika Piotra Mareckiego. Spotkanie o nowej książce profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim, redaktora naczelnego wydawnictwa Korporacja Ha!art. Marecki jest twórcą literatury eksperymentalnej, m.in. botów, generatorów tekstu, poezji flarf, gier. W lipcu 2020 ukaże się jego powieść “Romantika” o ekoweselu w Beskidzie Niskim z “progresywnym disco polo, całonocnymi maratonami na atari i wierszami czytanymi dla przyrody” oraz podróży poślubnej po ukraińskich bezdrożach. Spotkanie poprowadzi bohater jego nowej książki – Jurij Zawadski.

SOBOTA – DZIEŃ BIAŁORUSKI

15:00 – Pociąg do Tybetu – spotkanie z Mają Wolny – polską pisarką, autorką sześciu powieści, reportaży, sztuk teatralnych, kuratorka wystaw. W 2020 opublikowała reportaż “Pociąg do Tybetu” o wyprawie kolejowej z Warszawy do Lhasy. Książka była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak 2020. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Mizyn.

15:45 – Na Roztoczu świata. Spotkanie z Robertem Gmiterkiem – poetą z Roztocza, autorem „Snu na Kniaziach” i “Oikumene. Na Roztoczu świata”. Podczas spotkania zaprezentowana będzie też jego autorska wystawa w Galerii w Dzwonnicy przy gorajeckiej cerkwi. Spotkanie prowadzi Grzegorz Ciećka. MIEJSCE: STODOŁA

16:30 – „Swoboda jest niczym wiersze” – o poezji białoruskich protestów opowie Natalia Rusiecka. Lato 2020 roku stało się dla Białorusi punktem zwrotnym. Białorusinki i Białorusini, którym skradziono głos w wyborach prezydenckich, masowo przemówili wierszami. O czym są te wiersze dowiemy się na spotkaniu.* MIEJSCE: STODOŁA

17:00 – Marsz Białorusi. Spotkanie o książce Ośrodka Karta, która prezentuje wydarzenia na Białorusi w sierpniu 2020 z perspektywy świadków. MIEJSCE: STODOŁA

17:15 Pheniański klub szachowy – spotkanie z Kim Chun Ho i Siarhiejem Pryłuckim Spotkanie o północnokoreańsko-białoruskim dialogu poetyckim. Wystąpią Kim Chun Ho (1989?-2014?) – północnokoreański poeta, którego utwory krążą wśród uczniów, studentów i emerytów oraz Siarhiej Pryłucki – białoruski poeta, prozaik, performer i tłumacz. Na spotkaniu porozmawiamy o jego (czy na pewno?) najnowszym tomie poezji „Patriotyzm dla opornych” Kim Chun Ho. To zbiór wierszy przetłumaczonych z języka północnokoreańskiego (czy też nie?) przez Siarhieja Pryłuckiego. Prowadzi Marcin Gaczkowski.*

*Wydarzenia organizowane we współpracy z Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zadanie finansowane ze środków otrzymanych od Fundacji Solidarności Międzynarodowej w ramach projektu finansowanego przez MSZ

18:15 – Przewóz. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem o jego nowej książce, której akcja toczy się w czerwcu 1941 roku. Spotkanie poprowadzi Marcin Gaczkowski.

19:00 – Prezentacja projektu Rozstaje 2021 – interdyscyplinarnego projektu złożonego z antologii wierszy o wolności, wystawy artystycznej i programów muzycznych grup Isna Trio i Vuraj. Przedstawimy kulisy jego powstania i opowiemy o tym, jak można się zapoznać z dziełami stworzonymi w jego ramach.

Supported by Visegrad Fund

Wspierają

Projekt Rozstaje 2021:

Występy pisarzy z Białorusi: