Przejdź do treści
Strona główna » Ekipa Folkowiska i Operacja Czysta Rzeka Gorajec 2021

Ekipa Folkowiska i Operacja Czysta Rzeka Gorajec 2021

Co możesz mieć w 3 godziny? Ponad tonę śmieci, a dokładnie 1200 kg wszystkiego co najinteligentniejszy ssak na planecie pozbywa się bezrefleksyjnie w chwili podjęcia decyzji o bezużyteczności rzeczy – czyli śmieci! Są jednak na tym świecie ludzie, którym nie mieści się to w głowach, dlatego po raz trzeci ruszyła Operacja Czysta Rzeka. Jest to największa i jednocześnie pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. Projekt jest organizowany w oparciu o powoływane lokalne sztaby, które zgłaszają chęć udziału na zasadach wolontariatu. W tym roku rzeki sprząta 4692 zarejestrowanych wolontariuszy podczas 343 akcji lokalnych w całym kraju oraz zagranicą.
Jednym z najaktywniejszych sztabów, który w miniony weekend przeprowadził akcję sprzątania rzek na Podkarpaciu był Gorajec. Postanowiliśmy spotkać się w jednym czasie i miejscu i pod banderą OPERACJA CZYSTA RZEKA by oczyścić bliską nam przestrzeń ze nieczystości – mówi koordynatorka działań Kasia Borysewicz ze Stowarzyszenia Folkowisko. W czasie 4 godzin kilkudziesięciu zapaleńców uzbrojonych w worki i rękawice ruszyło do walki o Matkę naturę. Ogrom i różnorodność śmieci z jakim się mierzyliśmy na każdym metrze wprawiała nas w zdumienie i zadumę. Wszyscy mamy świadomość że problem nie powstał wczoraj oraz że nie rozwiążemy go jutro dodaje uczestniczka akcji Małgorzata Czarnowska.
Gorajec to niewielka, bo licząca zaledwie 41 mieszkańców wieś. Szczyci się opinią jednej z najczystszych miejscowości w regionie. Ilość śmieci, które znaleźliśmy w pobliżu rzek rzuciła nas jednak na kolana – opowiada mieszkaniec miejscowości Sebastian Typiak. A to jednak nie koniec, gdyż zlokalizowaliśmy kilka, dawnych, nielegalnych miejsc wywózki odpadów – dodaje. 25 wolontariuszy w samym Gorajcu oraz pobliskich Dolinach zebrało 80 worków śmieci, czyli w sumie 1200kg odpadów. Były wśród nich tak zaskakujące znaleziska jak rama motocyklu WSK, telewizor, buty czy reklamówka pełna alkoholu. Przeważały jednak butelki z tworzyw sztucznych i szkła.
W akcję zaangażował się również miejscowy Punkt Segregacji Odpadów Komunalnych w Cieszanowie, który przeszkolił wolontariuszy z zasad segregacji odpadów oraz bezpłatnie odebrał ponad tonę zebranych podczas Operacji Czysta Rzeka Gorajec odpadów.

Akcja w Gorajcu była preludium do wielkiego finału Operacji Czysta Rzeka, która odbędzie się 17 kwietnia 2021 na terenie całego kraju.