Przejdź do treści
Strona główna » Na Roztoczu świata. Spotkanie z Robertem Gmiterkiem

Na Roztoczu świata. Spotkanie z Robertem Gmiterkiem

W sobotę 10 lipca (zmiana z pierwotnego terminu 8 lipca!) spotkamy się z Robertem Gmiterkiem – pisarzem i regionalistą, który w całej swojej twórczości wyrasta z Roztocza i Grzędy Sokalskiej, jest piewcą tutejszych krajobrazów i historii. Gmiterek to poeta, fotograf od pokoleń związany z Roztoczem, piękną i zarazem trudną krainą. Autor „Snu na Kniaziach”. Pięćdziesiąt tekstów zainspirowanych zdjęciami, a w każdym z nich głębia uczuć i przemyśleń, genetyczna pamięć miejsc i zdarzeń. “Oikumene. Na Roztoczu świata” zbiór stu miniatur, przewodnik po miejscach i historiach ludzi z terenu Roztocza i okolic. Kniazie, Szczebrzeszyn, Stara Huta, Chodywańce, Hrebenne, Mołodowce, Chotylub, Narol, Bełżec – wszystkie te miejsca znajdziemy na mapie, ale z Gmiterkiem mamy szansę zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości.

Przedmioty, zdarzenia, ludzie i ich historie wprowadzają nas w pewien rodzaj kontemplacji, gdzie przeszłość staje się teraźniejszością. W jego twórczości słowo i obraz przeplatają się ze sobą. Zakorzeniony w językach i krajobrazach pogranicza opowiada historie ludzi, którzy odeszli bez słów. I historie miejsc, których obrazy zatarły się już w czasie i przestrzeni. Kronikarz czasu zatraconego*

Podczas spotkania nastąpi także otwarcie wystawy fotograficznej Roberta Gmiterka w galerii w dzwonnicy przy cerkwi.

Prowadzący: Grzegorz Ciećka – współzałożyciel Stowarzyszenia Folkowisko, autor inicjatywy promującej Kamienne Krzyże Roztocza. Pan Grzegorz specjalizuje się w historii kamieniarki bruśnieńskiej. Od lat wyszukuje oraz opisuje kamienne krzyże ze wschodnich krańców Podkarpacia. Baza, którą stworzył liczy już ponad 900 obiektów. Spotkanie poety i prowadzącego, dwóch regionalistów, będzie pierwszym tego typu wydarzeniem na Folkowisku.

* Z opisu wydawcy,

fot. zbiór prywatny Roberta Gmiterka