Zespoły na Folkowisku 2025

Na Folkowisku występują artyści z różnych regionów Polski i Europy, którzy najczęściej są w pewien sposób powiązani (choć nie zawsze) z muzyką folkową. Wśród tegorocznych wykonawców znajdziesz takie zespoły jak Hańba, Kuba Blokesz, Nicponie, czy Bole & Follow the Riddim. Każdy z naszych wykonawców ma swój niepowtarzalny styl i charakter, a razem tworzą bogaty i różnorodny repertuar. Zapraszamy do zapoznania się z ich twórczością i dołączenia do wspólnej zabawy na Festiwalu Folkowisko!

HAŃBA!

W naszym pierwotnym zamyśle Hańba! była fikcyjną muzyczną opowieścią, której bohaterowie piętnowali zło otaczającego ich świata lat 30. i 40.: nienawiść, autorytaryzm, nierówności społeczne, militaryzm czy antysemityzm.

Jako “zbuntowana orkiestra podwórkowa” skorzystaliśmy z podwórkowego instrumentarium (bandżo, akordeonu, klarnetu, barabanu i tuby) oraz międzywojennych wierszy polskich poetów, które stały się dla nas niewyczerpaną skarbnicą inspiracji i tematów.

Andrzej Zamenhof
Andrzej Zagajewski – bandżo, basbandżo, śpiew
Tadeusz Król
Wojciech Wędzicha- klarnet, akordeon, saksofon tenorowy
Antoni Swarło
Sebastian Kaszyca- -instrumenty perkusyjne, akordeon
Ignacy Woland
Jakub Lewicki – suzafon, sakshorn tenorowy

LITY TALER

 

Białoruski zespół wykonujący taneczną muzykę dawną w nowych aranżacjach

GORDIY STARUKH

Ukraiński wirtuoz liry korbowej, eksperymentujący z elektroniką i drumenbasem

KUBA BLOKESZ

 

Kuba kolekcjonuje piosenki. Szuka słów i muzyki, które robią różnicę.

Spotyka się ze Słuchaczami na płytach, w Internecie i podczas koncertów, pomagając im zostawić kłopoty codzienności za sobą. Zajmuje się piosenkami ponieważ to w nich pulsują najszczersze opowieści o ludziach.

Zespół tworzy muzykę z kręgu Krainy Łagodności, wpisuje się także w folklor górnośląski, sięgając do jego źródeł i wplatając jego motywy do swojej twórczości.

CHWILA NIEUWAGI

Chwila Nieuwagi to zespół, który od przeszło dekady tworzy i koncertuje, meandrując umiejętnie pomiędzy poezją śpiewaną, folkiem, piosenką artystyczną, a nawet jazzem. Zespół silnie związany jest z kulturą śląską, do której korzeni powraca, komponując i pisząc także po śląsku.

Uprawiając ten międzygatunkowy miszung w warstwie muzycznej i tekstowej, konsekwentnie nie daje się zaszufladkować, ciągle zaskakując nowymi pomysłami.

Na scenie Chwila Nieuwagi czuje się najlepiej, w koncerty wkładając serce, kunszt muzyczny, spontaniczność i poczucie humoru, co przysparza im coraz większe rzesze fanów.

Rafał Kierpiec
Piotr Kotas
Bartłomiej Plewka
Martyna Czech
Andrzej Czech

NICPONIE

Zespół Nicponie został założony przez muzykantów, którym w trakcie pandemii przykrzyło się życie bez koncertów. Spakowali instrumenty i ruszyli na bazary i ulice grać stołeczne szlagiery, ale też melodie, które są powszechnie znane i lubiane.

W tak zwanym międzyczasie udało się Nicponiom zagrać na Festiwalu Grzesiuka w Warszawie, Uliczce Tradycji w Radomiu, a nawet zdobyć wyróżnienie na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Swym występem uwiecznili kilkanaście imprez okolicznościowych, od urodzin przez pempkowe, panieńskie po wesela i programy w TVP Kultura.

Obecnie walczą w programie Must be the music.

Grzegorz Domański – banjola Patryk Walczak – akordeon
Łukasz Owczynnikow – kontrabas
Mateusz Kowalski – tarka/mandolina

KIRSZENBAUM

Mówią o sobbie, że Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając późnego Toma Waitsa z Faulknerem, Norwida z korridą, a wczesną Rihannę z tym takim żółtym teletubisiem. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba folk”.

Nikt nie wie, co miał na myśli.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie
Kacpra Szpyrki (księgarza i skrzypka)
oraz Jakuba Wiśniewskiego (gitarzysty i tekściarza), którzy prowadzą również działalność literacką.

FREEBORN BROTHERS

Zespół sięgający swoją muzyką do trąbek i melodii romskich, nadając im nową estetykę i brzmienie.

BOLEO & FOLLOW THE RIDDIM

Boleo & Follow The Riddim to formacja, która została założona wiosną 2017 roku przez Piotra „Boleo” Jaworskiego i perkusistę Jakuba Skibińskiego.

Zespół tworzy 6 osób, którzy swoje doświadczenie muzyczne zdobywali przez lata, działając w różnych projektach. Formacja tworzy autorską muzykę w gatunku szeroko pojętego reggae.

Piotr „Boleo” Jaworski – wokal
Wiktor Goclan – wokal, instrumenty perkusyjne
Jakub Skibiński – perkusja
Mateusz Młodziński – gitara basowa
Grzegorz Przepióra – instrumenty klawiszowe
Eryk Jaworski – gitara rytmiczna.

ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA

Orkiestra św. Mikołaja od lat mocuje się nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej tworząc muzykę nowoczesną, muzykę umykającą wszelkim kwalifikacjom. W utworach Orkiestry skupiona jest ludowość, ale też osobiste fascynacje muzyczne każdego
z artystów.

Na próbach zespołu powstają „kawałki” mocno osadzone w tradycji, ale bez problemu czytelne dla współczesnego słuchacza. Na repertuar kapeli składają się ludowe „piosenki z tekstem”, w którym można doszukać się wielu odniesień do teraźniejszości. Artyści pełnymi garściami czerpią tradycji słowiańskiej, przede wszystkim ludowej muzyki polskiej, karpackiej – łemkowskiej i huculskiej.

Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka o bardzo rozbudowanej strukturze. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty współczesne, perkusję, gitary i nietypowe instrumenty strunowe – cymbały, smyczkowe – skandynawską nyckelharpę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one a także „biały głos” wokalistów w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu.

Ta muzyka będzie ozdobą zarówno kameralnych koncertów jak i wydarzeń
plenerowych.

TĘGIE CHŁOPY

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów związanych ze sceną tradycji. kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie.

Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych

 

Czereśnie

„Czereśnie w mieście” to już piąta odsłona dziecięcej twórczości Andrzeja Zagajewskiego, laureata
Paszportu Polityki w kategorii Muzyka popularna, na co dzień frontmana folk punkowej Hańby!
oraz pedagoga i producenta muzycznego. Album przepełniony jest inspiracjami muzyką świata,
które na język żywych instrumentów przełożyli znani z Hańby! Wojciech Wędzicha (klarnet i
saksofon), Jakub Lewicki (tuba i sakshorn) oraz Sebastian Kaszyca (instrumenty perkusyjne).
Czereśnie to jednak nie tylko albumy, ale także – kto wie, czy nie przede wszystkim – żywiołowe
występy, podczas których najmłodsi słuchacze zgodnie z ideą przyświecającą muzykom
zapraszani są do pełnoprawnego uczestnictwa w “koncercie muzycznym”.

Skład:
Andrzej Zagajewski – śpiew, banjo, ukulele
Jakub Lewicki – gitara basowa, tuba
Wojtek Wędzicha – klarnet, instrumenty klawiszowe
Sebastian Kaszyca – instrumenty perkusyjne

NOWE ŹRÓDŁA

Laureaci konkursu…

Usłyszycie o nich wkrótce tuż po wynikach.