Kolejna edycja Folkowisko – Poprawiny za nami! Wielu długo w pamięci zostanie blok artystyczny, jaki przygotowaliśmy. Zaczęliśmy od zwiedzania gorajeckiej cerkwi, gdzie oprócz historii świątyni, mogliśmy poznać ciekawe historie związane z magicznymi zwyczajami i zabobonami na wsi. Jednym z nich były “dziady”.
Po zwiedzaniu cerkwi, dla uczestników przygotowany był specjalny wernisaż, gdzie w dzwonnicy swoje prace malarskie zaprezentowała Elżbieta Sobol Kurus. Dzwonnica gorajecka w tym roku ozdobiona była już trzema wystawami. Do Folkowiska znaleźć tam można było wystawę poświęconą drzeworytowi płazowskiemu, podczas Folkowiska wernisaż miała Katarzyna Petrykowska.
Po obejrzeniu wystawy w dzwonnicy, uczestnicy udali się do ruiny usytuowanej naprzeciw cerkwi, użyczonej na potrzeby przedstawienia przez właścicieli “Strefy Nadgranicznej”.
To tam została stworzona unikalna instalacja artystyczna, a wydarzenie w niej zaplanowane miało cechy performance artystycznego “zgrabnie ubranego w przedstawienie”. Twórcy, którzy byli także aktorami, nadali mu nazwę “Dziady część V”. O godzinie 21:00 publiczność wzięła udział w wywoływaniu ducha z obory, niejakiego Macieja, gospodarza, który znęcał się nad swoimi zwierzętami w gospodarstwie. Rolę guślarki zagrała Elżbieta Sobol Kurus, ducha chłopa odegrał Grzegorz Ciećka. Najważniejszym elementem instalacji były fotografie wykonane przez Alicję Mróz, która także wykonała odpowiednią scenografię, między innymi fluorescencyjne ślady na murze, czy też aranżację z łańcuchami. Oświetlenie i dźwięk: Adam Mróz.
fot. Alicja Mróz